Logo školy

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská, Kamenický Šenov, Havlíčkova 57, příspěvková organizace

Havlíčkova 57
Kamenický Šenov, 47114
www.czech-glass-school.cz
487 764 965
487 764 964
supss@supss-ks.cz
kopriva@supss-ks.cz
jelinek@supss-ks.cz
kronikova@supss-ks.cz
Typ školy: Veřejná

Výhody studia na škole

  • Ostatní školní akce
  • Výlety do zahraničí
  • Výměnné pobyty studentů v zahraničí

Počátek vzniku školy se datuje do roku 1856, kdy začíná jako škola pro odborné kreslení a malování, a je proto nejstarší školou na světě v tomto oboru. Za dobu své existence vychovala škola řadu odborníků, kteří pracují jako návrháři, výtvarníci, mistři, technologové a vedoucí závodů. Absolventi se uplatňují i jako propagační a reklamní výtvarníci, filmoví animátoři, textilní návrháři, restaurátoři, kunsthistorici, jako pracovníci v oblasti kultury, pracovníci ve správě muzeí, hradů a zámků, jako učitelé apod.

Po maturitě mohou studenti pokračovat ve studiu na VŠUP, AVU a dalších vysokých školách výtvarného, pedagogického, humanitního i technického zaměření. Celá řada absolventů se po ukončení vysokých uměleckých škol stala světově proslulými malíři a sochaři. Během studia mohou studenti své práce prezentovat na výstavách, veletrzích a soutěžích nejen doma, ale i v cizině. Studenti se účastní zahraničních stáží, případně mohou na podobných školách v zahraničí studovat.

Vyučovány jsou dva obory. Výtvarné zpracování skla a světelných objektů a užitá malba:
1. Výtvarné zpracování skla a světelných objektů (malování, rytí, broušení skla, design světelných objektů)
2. Užitá malba

1. Výtvarné zpracování skla a světelných objektů 82-41-M/13:

Broušení a vzorování broušeného skla

Oddělení, které nejvíce využívá znalosti modelování - plastického vytváření a prostorového cítění. Velká pozornost je věnováná také kresebné přípravě. Studenti používají při realizaci svých návrhů různých technik a technologií, jakými jsou broušení na kuličských strojích, broušení na hladinářských strojích, hranování, řezání na diamantové pile, broušení úhlovými bruskami a pískování. Studenti se také seznamují s technikami lehání, slinování a tavení skla do forem.

Tvarování a malování skla

Studenti využívají velké množství klasických malířských technik a materiálů. Studenti se učí architektonickému řešení tvarů. Pro své návrhy a realizace výrobků jak z dutého skla, tak i vitráží využívají dalších technik, jako je leptání, pískování, rytí diamantem a ohebnou hřídelí. Studenti se také seznamují s technikami lehání, slinování a tavení skla do forem. Obor vyžaduje výrazný cit pro barvu.

Rytí skla

Studenti se učí využívat znalosti kresby a plastiky (reliéfu) pro rytí skla na mědi, kamínku, diamantu apod. Svou fantazii uplatňují při navrhování jak rytých předmětů, tak i vitráží. Rytí skla kombinují s technikami jako je pískování a broušení. Studenti se také seznamují s technikami lehání, slinování a tavení skla do forem.

Design světelných objektů

Studenti se během studia seznamují se zpracováním kovů, skla a jiných hmot. Kromě jiného se učí svařovat, tepat, tlačit, cizelovat a obrábět kovy. Pro své záměry používají i technik lehání, slinování a tavení skla do formy, nebo využívají prvků z foukaného skla. Konstruují a vyrábějí svítidla, lustry a závěsná dekorativní svítidla. Navrhují solitéry a jiné objekty v kombinaci se světlem. Kombinují lehané a malované sklo s kovovými konstrukcemi.

Do každého zaměření je přijímáno kolem 8 žáků (celkem 32 žáků do 1. ročníku) na základě přihlášek podaných do 30. listopadu.

Přijímací řízení na SUPŠS se koná v lednu a skládá se z talentové zkoušky a z vyhodnocení domácích prací. Uchazeč vypracovává SCIO testy z českého jazyka a obecných studijních předpokladů v rámci jednotných přijímacích zkoušek. Čtyřleté studium je zakončeno maturitní zkouškou z českého jazyka, cizího jazyka, technologie a dějin výtvarné kultury a praktickou zkouškou z návrhu, provedení v materiálu a obhajoby odborné práce. Škola pořádá dny otevřených dveří, po dohodě lze návštěvu domluvit v průběhu celého roku. Ubytování a stravování je zajištěno ve vlastním domově mládeže.

Škola organizuje po dohodě přípravku na talentové zkoušky a zkoušky na nečisto. Přijďte, co neumíte, to vás naučíme!

Stravování

Ve vlastní jídelně

Ubytování

Ve vlastním domově mládeže

Obory vzdělání

Název oboru [kód] – Školní vzdělávací program
Druh studiaForma studiaDélkaPočet přijímanýchŠkolné
Podrobné informace
Výtvarné zpracování skla a světelných objektů [82-41-M/13] – Výtvarné zpracování skla a světelných objektů
Střední vzdělání s maturitouDenní4 roky30neplatí se
Hodina výtvarné přípravy 2. ročník Školní zájezd do Vídně Školní zájezd do Barcelony Studentská práce Maturitní práce Expozice školy na výstavě Bydlení v Litoměřicích 2007 Studentská práce Eva Leschingerová - maturitní práce Plenér Klausurní práce - 2. ročník malíři Naše studentky na stáži v Berufskoleg v Rheinbachu Den otevřených dveří - workshop pro příchozí Den otevřených dveří - workshop v modelování pro příchozí Den otevřených dveří - workshop v malírně pro příchozí Den otevřených dveří - workshop v brusírně pro příchozí Večerní kreslení - práce studenta Kresba podle předlohy - 3. ročník Práce v malířské dílně Design světelných objektů - praktická výuka Malířská příprava

Upravit údaje

V databázi máme

Ikona škol
959
Gymnázií, středních škol a učilišt'
Ikona oborů
710
Studijních a učebních oborů
Ikona fotografií
226
Fotografií v galeriích škol
O projektu
© 2007 – 2024, Stredniskoly.eu